Nodokļi no lauksaimniecības zemes pārdošanas

Kādi ir nodokļi no lauksaimniecības zemes pārdošanas? 

Latvijā pārdodot nekustamo īpašumu ir jāmaksā 20% iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). Bet ne vienmēr tas tiek piemērots. Pārdodot lauksaimniecības zemi iedzīvotāju ienākumu nodoklis netiek piemērotos sekojošos gadījumos:

  • Pārdodot vienīgo nekustamo īpašumu.
  • IIN nepiemēro gadījumā, ja lauksaimniecības zemi pārdodat lauksaimnieciskajam ražotājam*.
  • Ja pārdodat lauksaimniecības zemes īpašumu valstij (Altum)

Kad tiek piemērots IIN?

  • ja pircējs nav lauksaimnieciskais ražotājs

lauksaimnieciskais ražotājs: uzņēmums vai zemnieku saimniecība, kam vismaz vienā gadā no pēdējiem trim gadiem vairāk nekā pusi no saimnieciskās darbības ieņēmumiem, bet ne mazāk kā 3000 eiro gadā, veido ieņēmumi no lauksaimnieciskās darbības vai arī lauksaimniecības zemes pircējs saņem valsts vai Eiropas Savienības atbalsta maksājumus lauksaimniecībai un lauku attīstībai kā jaunais lauksaimnieks. Pārdodot šādam pircējam Jums nebūs jāmaksā nodokļi no lauksaimniecības zemes pārdošanas.

Piemērs.

Jānis vēlas pārdot lauksaimniecības zemi, jo pilsētā tam pieder dzīvoklis. Jānis šo īpašumu ir iegādājies 1995. gadā par 7000EUR. SIA “PĀRPIRCĒJS” ir gatavs iegādāties Jāņa īpašumu par 70’000EUR

Jānim tiks piemērots IIN 20% apmērā, jo pircējs neatbilst lauksaimnieciskā ražotāja statusam.

Kapitāla pieaugums šajā paraugā ir 63’000EUR no kuriem tiks ieturēts IIN 20%. Jānim pēc īpašum pārdošanas būs jāsamaksā 12’600EUR Valsts Ieņēmumu Dienestā.

Kad ir jāmaksā IIN?

Ja darījums apliekas ar 20% IIN: šis darījums ir jādeklarē līdz nākamā ceturkšņa 15. datumam. Apmaksa jāveic līdz tā paša mēneša 30. datumam.

Ja darījums neapliekas ar 20% IIN: šāds darījums jādeklarē (D1 pielikums deklarācijā) līdz nākamā gada 15. janvārim. 

Kur var deklarēt darījumu?

Nekustamā īpašuma pārdošanas darījums ir jādeklarē klātienē VID vai pieslēdzoties  EDS sistēmai.

***Valsts ieņēmumu dienesta informācijas apkopojumā “Ienākuma nodoklis no kapitāla pieauguma” ir norāde – aicinājums pirms nekustamā īpašuma pārdošanas konsultēties VID. Tātad – individuālā situācijā nodokļa piemērošanas jautājumi jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.

Lauksaimniecības zemes pārdošana nodokļi

Patiesas atsauksmes no īstiem klientiem

Gita Stīpiņa

Pozitīva pieredze pārdodot zemes īpašumu ar kalme.lv palīdzību. Saprotama, cilvēcīga komunikācija, vērtīgi ieteikumi un godīga cena.

Aija Īvāne

Pateicos Ivaram Lapiņam par operatīvu manas zemes jautājumu risināšanu un veiksmīgu tās pārdošanu.

Ilgvars M

Ļoti patīkama un pozitīva pieredze / uzdevumu izpilda par 300 %. Ja nepieciešama palīdzība, noteikti iesaku.

Diāna Zemīte

Esmu ļoti pateicīga Ivaram Lapiņam par profesionalitāti, iecietību, pacietību, gudrību kārtojot zemes pārdošanas lietas manā labā. Nebiju iedomājusies, ka ar tādu vieglumu var kārtot manuprāt sarežģītus jautājumus un tai pat laikā esot vienmēr smaidīgam un galantam.Tā turpināt!

Jānis Karlovs

Vēlos izteikt atzinību firmai”Kalme”un personīgi Ivaram Lapiņa k-gam par profesionalitāti, par ātru un operatīvu darbību,teicamu komunikāciju,solījuma izpildi un godīgumu, kārtojot mana īpašuma pārdošanu un ātru solītās samaksas saņemšanu,kā arī palīdzot nokārtot visus nepieciešamos dokumentus valsts iestādēs. Iesaku arī citiem firmu”Kalme”,ja nepieciešams pārdot mežu vai zemi.Tur pie jums atbrauks,visu sīki izskaidros un konsultēs.
Paldies Ivaram Lapiņa kungam personīgi par manis dēļ nobrauktajiem kilometriem,konsultācijām un neatlaidību mani interesējošu dokumentu kārtošanā.
Kaut vairāk mūsu valstī būtu tik enerģisku cilvēku!